RS/FL
DS/FL/
A.net/FL
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Lehigh Senior High School Track & Field and Cross Country - Lehigh Acres, Florida
you RUN the place
901 Gunnery Road N, Lehigh Acres, Florida, 33971, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Ivangela Rodriguez
Photos (
0
)
View
Videos (
2
)
View
News (
4
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2010 / 2011 - (2 articles)
2011 / 2012 - (2 articles)
All News
Search
2011 Results - University of Tampa Distance Carnival
Published by
Shane
Apr 9th 2011, 5:41am
Comments
University of Tampa Distance Carnival
- Apr 8, 2011
University of Tampa, Tampa, FL, US
« Filter Results by Team: »
Armwood
Ave Maria
Berkeley Prep
Bloomingdale Senior
Canterbury
Chamberlain
Charlotte
Community School
Durant
Fleming Island
Florida College
Florida Tech
Fort Myers
Freedom (Tampa)
Georgia College & State College
H B Plant
Hillsborough
Labelle
Lake Highland Prep
Lehigh Senior
Lemon Bay
Nature Coast Technical
Newsome
North Port
Northside Christian
Nova Southeastern
Running Center
Saint Leo
South Florida
Tampa
Tampa Preparatory
Unattached
Valdosta State
Venice
Webber International
Wharton
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
1600m
|
3200m
|
5k
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
1600m
|
3k
|
3200m
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
Mens 100m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Exilien, Reshawn
South Florida
10.77
nwi
1
10
2
Quezada, Anthony
Tampa
11.01
nwi
1
8
3
Soloman, Malcolm
Webber Internati
11.08
nwi
2
6
4
Hansen, Akil
Webber Internati
11.32
nwi
1
5
5
Mackenson, Timothee
Unattached
11.38
nwi
1
4
6
Lamott, Lundon
Florida Tech
11.42
nwi
2
3
7
Tillman, Albert
Webber Internati
11.51
nwi
2
1.50
7
Fielder, Deonte
Webber Internati
11.51
nwi
1
1.50
9
Cooper, Cliff
Florida Tech
11.63
nwi
3
10
Martins, Nelson
Florida Tech
11.70
nwi
3
11
Blevins, Rod
Florida Tech
12.04
nwi
3
12
Ringer, Andre
Webber Internati
12.16
nwi
2
Mens 200m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Exilien, Reshawn
South Florida
21.77
nwi
1
10
2
Soloman, Malcolm
Webber Internati
22.12
nwi
1
8
3
Neal, Markais
Webber Internati
22.49
nwi
1
6
4
Mackenson, Timothee
Unattached
22.63
nwi
1
5
5
Quezada, Anthony
Tampa
22.78
nwi
1
4
6
Lamott, Lundon
Florida Tech
22.83
nwi
1
3
7
Tillman, Albert
Webber Internati
23.07
nwi
2
2
8
xavier, alex
Unattached
23.11
nwi
1
1
9
Cooper, Cliff
Florida Tech
23.54
nwi
3
10
Matthews, Kennon
Florida Tech
23.62
nwi
2
11
Blevins, Rod
Florida Tech
23.66
nwi
2
12
ferguson, tavius
Unattached
23.74
nwi
2
13
Martins, Nelson
Florida Tech
24.05
nwi
3
14
Comoskey, William
Florida Tech
24.37
nwi
2
15
Ringer, Andre
Webber Internati
24.53
nwi
2
16
Wells, Aheed
Florida Tech
26.80
nwi
3
17
Chaseanoff, Tommy
Unattached
27.56
nwi
3
18
Mackay, Eric
Florida Tech
27.98
nwi
3
Mens 400m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Crummer, David
Webber Internati
51.21
1
10
2
Vivas, Danny
Ave Maria
51.60
2
8
3
Martinez, Ricardo
Unattached
52.05
1
6
4
Hansen, Akil
Webber Internati
52.65
2
5
5
Bosley, ReShaun
Webber Internati
52.81
1
4
6
Matthews, Kennon
Florida Tech
53.10
1
3
7
Robles, Imer
Unattached
55.42
2
2
8
Chaseanoff, Tommy
Unattached
1:03.12
2
1
Mens 800m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kieffer, Eric
Webber Internati
1:55.94
1
10
2
Harley, Kevin
Tampa
1:56.84
1
8
3
Webb, Tory
Tampa
1:58.36
1
6
4
Bailey, Jake
Tampa
1:59.42
1
5
5
Carreno, Mateo
Webber Internati
2:04.67
1
4
6
Hilton, Ben
Tampa
2:04.86
1
3
7
Kaiser, Marc
Valdosta State
2:05.85
1
2
8
Cacciapaglia, Chris
Florida Tech
2:06.81
1
1
9
Malye, David
Saint Leo
2:08.20
1
10
Evans, Daniel
Florida Tech
2:09.69
1
11
Holton, Carson
Saint Leo
2:09.98
1
12
Crummer, David
Webber Internati
2:11.01
1
13
Sebastion, John Paul
Ave Maria
2:11.37
1
14
Thorp, Todd
Florida Tech
2:12.01
1
15
Scanlan, Shawn
Ave Maria
2:13.43
1
16
Cruz, Victor
Webber Internati
2:15.31
1
17
Blaskovich, Michael
Florida Tech
2:15.72
1
18
Prengaman, Justin
Saint Leo
2:16.55
1
Mens 800m Freshman
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
LeBlanc, Andrew
Bloomingdale Sen
2:09.04
1
10
2
Monts, Rashod
Freedom (Tampa)
2:11.33
1
8
3
Kelly, Kyre
Armwood
2:11.46
1
6
4
Heron, Kevin
Bloomingdale Sen
2:11.56
1
5
5
Eargood, Mario
Armwood
2:13.11
1
4
6
Andino, Carlos
H B Plant
2:13.99
1
3
7
Marlowe, Mitchel
Freedom (Tampa)
2:14.46
1
2
8
Durant, Caleb
Armwood
2:16.11
1
1
9
Beauzile, Elijah
Bloomingdale Sen
2:16.36
1
10
Fournier, Michael
Lake Highland Pr
2:16.42
1
11
Stone, Jacob
Freedom (Tampa)
2:20.58
1
12
Skidelsky, Tyler
Lake Highland Pr
2:21.62
1
13
Widrig, Jack
H B Plant
2:21.79
1
14
Phillips, William
H B Plant
2:22.83
1
15
Patel, Ankit
Fort Myers
2:25.65
1
16
Hayle, William
H B Plant
2:25.95
1
17
Long, Tyler
Fort Myers
2:33.79
1
18
Curley, Mitchell
Lake Highland Pr
2:37.71
1
Mens 800m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schnulle, Ryan
Charlotte
1:57.16
1
10
2
Davis, Cameron
Fleming Island
1:57.56
1
8
3
Hilgar, Bryan
Charlotte
1:58.94
1
6
4
Borrego, Anthony
Charlotte
1:59.06
1
5
5
Pandl, Paul
Bloomingdale Sen
1:59.31
1
4
6
Boyd, Troy
Venice
1:59.51
1
3
7
Flores, Carlos
Hillsborough
1:59.58
1
2
8
Woodard, Fabian
Hillsborough
2:00.49
1
1
9
Groh, Kyle
H B Plant
2:00.89
1
10
Gunnerek, Rasmus
H B Plant
2:01.02
1
11
Barginere, Jayren
Wharton
2:01.21
1
12
Robinson, Joe
Wharton
2:01.57
1
13
Miller, David
Labelle
2:01.66
1
14
Wilson, Robert
Hillsborough
2:01.76
1
15
Campbell, Brett
Berkeley Prep
2:02.29
1
16
Peterson, Seth
Unattached
2:03.14
1
17
Holloway, Cedric
H B Plant
2:03.23
1
18
Steel, Brian
Tampa Preparator
2:03.63
1
19
Van Natter, Jeff
Nature Coast Tec
2:04.27
1
20
Donnell, Frederick
Newsome
2:04.54
1
21
Marsh, Mike
Venice
2:04.82
1
22
Stoquert, Andrew
Charlotte
2:05.02
1
23
Spencer, Grant
Charlotte
2:05.12
1
24
Jones, Brandon
Unattached
2:05.23
1
25
Fernandez, Forrest
H B Plant
2:06.22
1
26
Judge, Miller
Tampa Preparator
2:06.62
1
27
Argudin, Yordani
Lehigh Senior
2:06.78
1
28
Gagne, Jake
Hillsborough
2:07.19
1
29
Dowdle, James
Berkeley Prep
2:07.34
1
30
Petit-Frere, Merzier
Fort Myers
2:07.83
1
31
Brouty, Morgan
Freedom (Tampa)
2:08.39
1
32
Majumdar, Shaun
Berkeley Prep
2:08.52
1
33
Enander, David
Venice
2:08.63
1
34
Caldwell, Caleb
Chamberlain
2:10.73
1
35
Kangwa, John
Fort Myers
2:11.21
1
36
Stafford, Ryan
Fort Myers
2:12.16
1
37
Linville, Michael
Newsome
2:12.34
1
38
Bennett, Phillip
Wharton
2:13.58
1
39
Suarez, Carlos
Labelle
2:13.62
1
40
Mcelwaney, David
H B Plant
2:14.66
1
41
Dobbins, Peire
Tampa Preparator
2:15.69
1
42
Richmond, Kenny
Fort Myers
2:15.73
1
43
Santiago, Albin
Bloomingdale Sen
2:16.85
1
44
Santana, Billy
Chamberlain
2:17.13
1
45
McCarthy, Cormac
Bloomingdale Sen
2:18.49
1
46
Allen, Kevis
Freedom (Tampa)
2:28.55
1
47
Sikes, Michael
Tampa Preparator
2:30.09
1
Mens 800m Sophomore
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cardenas, Dominic
Charlotte
2:10.36
1
10
2
Glover, Tytis
Freedom (Tampa)
2:13.21
1
8
3
Wall, Sam
Tampa Preparator
2:16.76
1
6
4
Kurland, Cyril
Fort Myers
2:16.96
1
5
5
Carnes, Chris
Tampa Preparator
2:20.85
1
4
6
Martinez, Bryan
Lehigh Senior
2:21.06
1
3
7
Rios, Miguel
Lehigh Senior
2:24.55
1
2
8
Morgan, Jeremy
Lehigh Senior
2:25.12
1
1
9
Bautista, Alex
Fort Myers
2:25.39
1
Mens 1500m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Peliska, Taylor
Ave Maria
4:05.20
1
10
2
Dodson, Justin
Unattached
4:08.90
1
8
3
Carreno, Mateo
Webber Internati
4:13.60
1
6
4
Cacciapaglia, Chris
Florida Tech
4:14.80
1
5
5
Hilton, Ben
Tampa
4:15.00
1
4
6
Egbert, Carl
Unattached
4:15.40
1
3
7
Boullianne, Andrew
Tampa
4:19.50
1
2
8
Childree, Parker
Valdosta State
4:23.40
1
1
9
Evans, Daniel
Florida Tech
4:25.90
1
10
Malye, David
Saint Leo
4:26.20
1
11
Dirth, Eric
Saint Leo
4:29.60
1
12
Robinson, Zack
Georgia College
4:36.30
1
13
Blaskovich, Michael
Florida Tech
4:38.10
1
14
Thorp, Todd
Florida Tech
4:42.00
1
15
Mackay, Eric
Florida Tech
5:16.00
1
Mens 1600m Freshman
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Andino, Carlos
H B Plant
4:46.47
1
10
2
LeBlanc, Andrew
Bloomingdale Sen
4:46.58
1
8
3
Skjaerpe, Oscar
Tampa Preparator
4:57.07
1
6
4
Liotine, Danny
Chamberlain
4:58.37
1
5
5
Harrison, Josh
H B Plant
5:00.75
1
4
6
Tragakis, Christos
Newsome
5:02.95
1
3
7
Vollmer, Klaus
Freedom (Tampa)
5:11.80
1
2
8
Bennett, Tyler
Fort Myers
5:12.30
1
1
9
Patel, Ankit
Fort Myers
5:13.25
1
10
Beekman, Drew
H B Plant
5:14.56
1
11
Manzaneras, Jonathan
Lehigh Senior
5:15.21
1
12
Rogers, Lane
H B Plant
5:17.04
1
13
Purvis, Landon
Chamberlain
5:17.28
1
14
Fournier, Michael
Lake Highland Pr
5:19.89
1
15
Thomson, Sorrel
Fort Myers
5:21.50
1
16
Green, Kyle
Armwood
5:27.51
1
17
Karpacs, Stephen
H B Plant
5:27.82
1
18
Phillips, Garrett
H B Plant
5:28.22
1
19
Cantor, Jake
H B Plant
5:29.53
1
20
Hafer, Tommy
H B Plant
5:29.81
1
21
Howard, John
H B Plant
5:30.64
1
22
Carr, George
H B Plant
5:33.26
1
23
Byrd, Garrett
Newsome
5:40.40
1
24
Crowder, Henry
H B Plant
5:40.67
1
25
Curley, Mitchell
Lake Highland Pr
5:41.80
1
26
Fuhr, Paul
Chamberlain
6:21.95
1
27
Phillips, Connor
H B Plant
6:22.88
1
Mens 1600m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cardillo, Tyler
Charlotte
4:21.44
1
10
2
Schnulle, Ryan
Charlotte
4:21.65
1
8
3
Borrego, Anthony
Charlotte
4:21.93
1
6
4
Hilgar, Bryan
Charlotte
4:22.21
1
5
5
Stafford, Ryan
Fort Myers
4:24.56
1
4
6
Main, Alex
Berkeley Prep
4:26.23
1
3
7
Scott, Brent
Community School
4:27.13
1
2
8
Barron, Gabriel
Labelle
4:27.49
1
1
9
Rosenbach, Michael
Berkeley Prep
4:28.60
1
10
Baker, Caleb
Labelle
4:30.44
1
11
Montgomery, Alex
Community School
4:35.68
1
12
Montgomery, Jacob
H B Plant
4:37.90
1
13
Shearman, Brendan
Fort Myers
4:38.60
1
14
Powers, Sam
H B Plant
4:39.29
1
15
Stoquert, Andrew
Charlotte
4:39.86
1
16
Mendez, Philip
Charlotte
4:41.14
1
17
Camacho, Chris
Lehigh Senior
4:42.96
1
18
Biles, Tanner
Freedom (Tampa)
4:43.47
1
19
Reichert, Jake
Berkeley Prep
4:44.34
1
20
Berndt, James
Wharton
4:45.73
1
21
Mocase, Jake
Lemon Bay
4:46.95
1
22
Palson, Tyler
Venice
4:47.40
1
23
Peterson, Seth
Unattached
4:49.81
1
24
Foulsham, Curtis
H B Plant
4:50.03
1
25
Costa, Yuri
Tampa Preparator
4:50.96
1
26
burger, john
Chamberlain
4:51.15
1
27
Hurley, Sean
Unattached
4:52.14
1
28
Tieu, Nick
Lemon Bay
4:52.87
1
29
Spencer, Grant
Charlotte
4:52.97
1
30
Gilberto, Joe
H B Plant
4:53.06
1
31
Whittle, James
Fort Myers
4:57.44
1
32
Sachs, Vincent
Fort Myers
4:58.28
1
33
La Rotta, Rodolfo
North Port
4:58.47
1
34
Soares, Airton
Lemon Bay
4:59.99
1
35
Whiteside, Andrew
Freedom (Tampa)
5:00.85
1
36
Harris, Joshua
Newsome
5:03.13
1
37
Pollizzi, Andrew
Charlotte
5:05.51
1
38
Norman, Josh
Freedom (Tampa)
5:05.56
1
39
McCarthy, Cormac
Bloomingdale Sen
5:07.95
1
40
Tate, Jamison
Community School
5:08.26
1
41
Santiago, Albin
Bloomingdale Sen
5:11.66
1
42
Rupe, Christopher
Armwood
5:13.74
1
43
Kimbrough, Michael
Chamberlain
5:22.58
1
44
Sikes, Michael
Tampa Preparator
5:29.53
1
45
Radtke, Jesse
Newsome
5:35.26
1
46
Gaines, Taylor
Newsome
5:38.79
1
47
Weinlauf, Joel
Lehigh Senior
6:03.60
1
48
Johnson, Aubrey
H B Plant
6:25.35
1
Mens 1600m Sophomore
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cardenas, Dominic
Charlotte
4:43.63
1
10
2
Brown, Aesop
Fort Myers
4:45.63
1
8
3
Weaver, Bryce
H B Plant
4:46.72
1
6
4
Vazquez, Christian
Lehigh Senior
4:51.43
1
5
5
McGonagle, Brendan
Fort Myers
4:51.79
1
4
6
Manville, Liam
Newsome
4:54.30
1
3
7
Samaha, Anatoly
H B Plant
4:54.91
1
2
8
Medina, Erick
Labelle
4:55.60
1
1
9
Gardner, David
North Port
4:58.57
1
10
Toriscelli, Shane
Chamberlain
4:58.93
1
11
Rivera, Peter
Fort Myers
5:02.34
1
12
Mersereau, Jason
H B Plant
5:03.29
1
13
Miller, Preston
H B Plant
5:03.59
1
14
Quinn, Connor
Charlotte
5:05.54
1
15
Wall, Sam
Tampa Preparator
5:05.72
1
16
Jaffe, Lawson
H B Plant
5:06.24
1
17
Bautista, Alex
Fort Myers
5:09.74
1
18
Rios, Miguel
Lehigh Senior
5:11.72
1
19
Morgan, Jeremy
Lehigh Senior
5:11.97
1
20
Springer, Camden
H B Plant
5:12.43
1
21
Naisbitt, Paul
H B Plant
5:13.89
1
22
Carnes, Chris
Tampa Preparator
5:18.14
1
23
Brannen, Logan
Armwood
5:18.75
1
24
Cardenas, Diego
Chamberlain
5:19.77
1
25
Woodbury, Jake
Bloomingdale Sen
5:20.34
1
26
Martinez, Bryan
Lehigh Senior
5:21.28
1
27
Bare, Zack
H B Plant
5:37.21
1
28
Sepessy, Dylan
Bloomingdale Sen
5:40.91
1
29
Gruman, Aaron
H B Plant
5:42.29
1
Mens 3200m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Stafford, Ryan
Fort Myers
9:40.62
1
10
2
Christenberry, Thomas
H B Plant
9:40.94
1
8
3
Eidge, Michael
Durant
9:58.01
1
6
4
Kieck, James[LP]
Lemon Bay
9:58.43
1
5
5
Mendez, Philip
Charlotte
10:02.64
1
4
6
Duncan, Brandon
Armwood
10:06.03
1
3
7
russo, sean
Chamberlain
10:07.78
1
2
8
Barron, Gabriel
Labelle
10:13.69
1
1
9
Manion, Mark
H B Plant
10:14.32
1
10
Montoya, Sabastian
Chamberlain
10:19.28
1
11
Whittle, James
Fort Myers
10:27.45
1
12
Camacho, Chris
Lehigh Senior
10:35.54
1
13
Pollizzi, Andrew
Charlotte
10:38.83
1
14
Cardenas, Dominic
Charlotte
10:40.56
1
15
Vazquez, Christian
Lehigh Senior
10:40.78
1
16
Quinn, Connor
Charlotte
10:41.28
1
17
Sarat, Justin
Wharton
10:45.73
1
18
Tragesser, Kevin
Newsome
10:58.80
1
19
Adamson, John
Lemon Bay
10:59.33
1
20
Dubey, Mihir
Tampa Preparator
11:02.74
1
21
Graham, Justin
Newsome
11:03.52
1
22
Taylor, Benjamin
Newsome
11:09.37
1
23
fuhr, jacob
Chamberlain
11:12.39
1
24
Wagner, Greg
Fort Myers
11:12.96
1
25
Harrison, Jay
Lemon Bay
11:13.54
1
26
Urbaniak, Adam
Freedom (Tampa)
11:19.01
1
27
Manzaneras, Jonathan
Lehigh Senior
11:19.52
1
28
Alhaddad, Hamdi
Fort Myers
11:24.47
1
29
Roy, Austin
North Port
11:25.53
1
30
Mason, Mitchell
Fort Myers
11:26.39
1
31
Radd, Bryan
Newsome
11:36.72
1
32
Rupe, Christopher
Armwood
11:39.07
1
33
Hodges, Marshall
North Port
11:45.97
1
34
Woodbury, Jake
Bloomingdale Sen
12:00.89
1
35
Sepessy, Dylan
Bloomingdale Sen
12:37.54
1
36
Armstrong, Lorenzo
Wharton
12:52.80
1
Mens 5000m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Toledo, Charles
Tampa
15:03.38
1
10
2
Campbell, Hank
Unattached
15:24.02
1
8
3
Carela, Pedro
Unattached
15:35.73
1
6
4
Gonzales, Elias
Unattached
15:40.67
1
5
5
Hough, Chris
Unattached
15:53.11
1
4
6
lane, kevin
Tampa
15:58.16
1
3
7
Norris, Jon
Saint Leo
16:01.23
1
2
--
Orozco, Oscar
Running Center
16:07.62
1
8
Paniccia, Eddie
Tampa
16:08.79
1
1
9
Altimari, Matt
Unattached
16:10.48
1
10
Bell, Greg
Webber Internati
16:13.61
1
11
Yoemans, jesse
Valdosta State
16:15.98
1
12
Rice, Christopher
Valdosta State
16:22.41
1
13
Garza, Myles
Florida Tech
16:27.22
1
14
Moore, Greg
Tampa
16:30.26
1
15
Price, Lewis
Tampa
16:41.20
1
16
Taylor, Kyle
Tampa
16:46.56
1
--
Prevat, Josh
Running Center
16:58.03
1
17
Manning, Rob
Georgia College
17:02.54
1
18
Conroy, Colin
Georgia College
17:06.54
1
19
Subasic, Tyler
Florida Tech
17:08.11
1
20
Hogue, Zach
Unattached
17:10.90
1
21
Harris, Buka
Unattached
17:15.36
1
22
Leone, Michael
Tampa
17:15.70
1
23
Russell, Ross
Florida Tech
17:16.22
1
24
Forbes, Tucker
Georgia College
17:20.29
1
25
Zwijacs, Mike
Tampa
17:20.49
1
26
Haynes, Brian
Saint Leo
17:23.28
1
27
Laskey, Philip
Georgia College
17:33.86
1
28
Heuett, Mike
Georgia College
17:37.67
1
29
Milligan, Danny
Webber Internati
17:50.27
1
30
Winkel, Ryan
Valdosta State
17:54.83
1
31
Berry, Mike
Saint Leo
17:56.53
1
32
Knight, Travis
Georgia College
18:12.11
1
33
Perkins, Justin
Webber Internati
18:18.05
1
34
Miller, Zacary
Florida Tech
18:21.56
1
35
Papac, Kevin
Saint Leo
18:22.96
1
36
Applebaum, Jesse
Tampa
18:25.81
1
37
Ewald, Ryan
Valdosta State
18:48.21
1
38
Schindler, Kyle
Florida Tech
21:08.85
1
--
Richmond, Austin
Unattached
DNF
1
Mens 400m Hurdles Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Neal, Markais
Webber Internati
57.29
2
10
2
Bosley, ReShaun
Webber Internati
57.63
1
8
3
xavier, alex
Unattached
1:00.71
1
6
4
Garay, George
Florida Tech
1:02.81
2
5
5
Verkerk, Jacob
Webber Internati
1:05.52
1
4
6
Cruz, Victor
Webber Internati
1:09.60
2
3
Mens 4x100m Relay Colleges
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Webber Internati
42.63
1
10
2
Relay Team
Florida Tech
45.28
1
8
--
Relay Team
Florida Tech
DNF
1
Mens 4x400m Relay Colleges
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Webber Internati
3:21.92
1
10
2
Relay Team
Unattached
3:24.01
1
8
3
Relay Team
Tampa
3:32.04
1
6
4
Relay Team
Webber Internati
3:35.38
1
5
5
Relay Team
Saint Leo
3:57.08
1
4
Mens 4x400m Relay HS
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Bloomingdale Sen
3:41.21
1
10
Mens Distance Medley HS
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Moriarty
,
Baker
,
Benner
,
Martinez
Newsome
10:53.99
1
10
2
Enander
,
Palson
,
Boyd
,
Marsh
Venice
11:08.89
1
8
3
Judge
,
Costa
,
Steel
,
Skjaerpe
Tampa Preparator
11:22.80
1
6
4
Relay Team
Fort Myers
11:35.14
1
5
5
Berndt
,
Robinson
,
Sarat
,
Barginer
Wharton
11:45.53
1
4
6
McBride
,
Akachukw
,
Hardy
,
Favors
Freedom (Tampa)
11:52.52
1
3
7
Pandl
,
Santiago
,
Weaver
,
LeBlanc
Armwood
12:11.98
1
2
Mens Shot Put Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hicks, Marcus
South Florida
42-04.50
(12.92m)
1
10
2
Dowdy, Craig
Webber Internati
34-09.25
(10.60m)
1
8
3
Soloman, Malcolm
Webber Internati
32-03.25
(9.84m)
1
6
4
Verkerk, Jacob
Webber Internati
28-06.25
(8.69m)
1
5
Womens 100m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Frazier, Alexis
Webber Internati
12.96
nwi
1
10
2
Lord, Kandice
Florida Tech
13.68
nwi
2
8
3
Livingston, Iesha
Webber Internati
13.83
nwi
1
6
4
Cierra, Dotson
Webber Internati
14.36
nwi
1
5
5
Conticallo, Alexis
Tampa
14.62
nwi
2
4
6
Mazzone, Crostina
Florida Tech
14.98
nwi
2
3
Womens 200m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Fisher, Natalee
South Florida
26.79
nwi
1
10
2
Jean Baptiste, Katheana
Webber Internati
26.99
nwi
1
8
3
Mendes, Barbara
Webber Internati
27.69
nwi
1
6
4
Lord, Kandice
Florida Tech
27.85
nwi
1
5
5
Livingston, Iesha
Webber Internati
28.46
nwi
1
4
6
Cierra, Dotson
Webber Internati
29.69
nwi
1
3
7
Topsey, Kayla
Florida Tech
30.96
nwi
1
2
8
Mazzone, Crostina
Florida Tech
31.43
nwi
1
1
Womens 400m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Frazier, Alexis
Webber Internati
1:03.00
1
10
2
Mendes, Barbara
Webber Internati
1:06.47
1
8
3
Topsey, Kayla
Florida Tech
1:12.94
1
6
Womens 800m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Chambers, Shaniel
South Florida
2:12.70
1
10
2
Etienne, Rachel
Unattached
2:17.95
1
8
3
Myler, Amy
Ave Maria
2:18.17
1
6
4
Oakley, Robyn
South Florida
2:19.43
1
5
5
Maxwell, Andrea
Saint Leo
2:23.39
1
4
6
Jones, Jessica
Florida College
2:27.88
1
3
7
Mayer, Fallon
Webber Internati
2:31.26
1
2
8
Scanlon, Ialoni
Tampa
2:31.53
1
1
9
Gardino, Ali
South Florida
2:33.92
1
10
McIntosh, Venisha
Webber Internati
2:36.21
1
11
Luther, Ashley
Valdosta State
2:38.23
1
12
Rainbow, Brittany
Florida Tech
2:40.19
1
13
Antuna, Lee Ann
Saint Leo
2:43.24
1
14
Moss, Mariah
Saint Leo
2:50.60
1
15
Snyder, Elyse
Saint Leo
2:56.06
1
16
Kearney, Kaitlin
Tampa
2:58.99
1
17
Mazzone, Crostina
Florida Tech
3:03.01
1
18
Clayton, Kelsey
Florida Tech
3:04.95
1
19
Goldstein, Melissa
Saint Leo
3:11.01
1
Womens 800m Freshman
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Snyder, Claire
Tampa Preparator
2:30.40
1
10
2
Tedesco, Annie
Freedom (Tampa)
2:33.38
1
8
3
Arfaras, Lauren
Freedom (Tampa)
2:39.08
1
6
4
Ferrara, Sophia
Fort Myers
2:40.06
1
5
5
Bullock, Courtney
Fort Myers
2:41.09
1
4
6
Young, Danielle
Charlotte
2:41.64
1
3
7
Humphrey, Natalie
Wharton
2:43.93
1
2
8
Earl, Heidi
Bloomingdale Sen
2:46.54
1
1
9
Weaver, Stacy
Bloomingdale Sen
2:48.91
1
10
Parker, Jacqueline
H B Plant
2:51.40
1
11
Pizzolato-Murray, Evelyn
Canterbury
2:52.97
1
12
Mahajan, Bhuvna
Fort Myers
2:53.87
1
13
Cardillo, Molly
Tampa Preparator
2:54.40
1
14
Salerno, Amanda
Lake Highland Pr
2:55.87
1
15
Millard, Delaney
H B Plant
3:12.06
1
16
Chesterton, Amanda
Bloomingdale Sen
3:12.56
1
17
Monzon, Bianka
Lehigh Senior
3:26.81
1
Womens 800m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Edwards, Emily
Canterbury
2:17.45
1
10
2
Hawkins, Ciarra
Hillsborough
2:18.31
1
8
3
Greenleaf, Katelyn
Northside Christ
2:18.63
1
6
4
Waller, Sarah
Bloomingdale Sen
2:18.98
1
5
5
Cudjoe, Efe
Fort Myers
2:20.35
1
4
6
Russo, Courtney
Fort Myers
2:22.70
1
3
7
Petrik, Rachel
Fort Myers
2:26.00
1
2
8
Luker, Katie
Freedom (Tampa)
2:27.85
1
1
9
Madsen, Lauren
Wharton
2:31.47
1
10
Earl, Hannah
Bloomingdale Sen
2:33.89
1
11
Richardson, Sarah
Newsome
2:37.08
1
12
Berg, Caroline
Newsome
2:37.78
1
13
Smith, Ashley
Freedom (Tampa)
2:37.89
1
14
Davis, Jordan
Charlotte
2:39.32
1
15
Saxton, Nicole
Wharton
2:39.87
1
16
Deery, Erin
Lake Highland Pr
2:42.02
1
17
Delaney, Emily
Lemon Bay
2:42.13
1
18
Smith, Allena
Newsome
2:42.26
1
19
Blake, Stella
H B Plant
2:47.72
1
20
Swindle, Erin
H B Plant
2:49.00
1
21
Cheatham, Miranda
Charlotte
2:49.83
1
22
DeTringo, Courtney
Tampa Preparator
2:50.67
1
23
Borrego, Kalla
Charlotte
2:52.01
1
24
Burns, Aubrey
Tampa Preparator
2:52.55
1
25
Quinn, Alexandria
Charlotte
2:53.59
1
26
Blake, Audrey
H B Plant
2:54.10
1
27
Hollar, Spenser
Tampa Preparator
2:54.33
1
28
Carnes, Chelsea
Tampa Preparator
2:59.78
1
29
Pitrowski, Madison
Bloomingdale Sen
3:02.42
1
30
Yavelow, Michelle
Bloomingdale Sen
3:03.91
1
31
Bronstein, Andrea
Tampa Preparator
3:05.17
1
32
Schaub, Chloe
Charlotte
3:05.52
1
--
Davis, Annisha
Fort Myers
DQ
1
Womens 800m Sophomore
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fox, Scarlett
Newsome
2:21.26
1
10
2
Pitisci, Emory
H B Plant
2:23.99
1
8
3
Bado, Caroline
H B Plant
2:24.67
1
6
4
Roggeman, Julie
Bloomingdale Sen
2:25.27
1
5
5
Griffith, Taylor
Wharton
2:29.49
1
4
6
Mitchell, Alexandra
Freedom (Tampa)
2:32.99
1
3
7
Velez, Marissa
Wharton
2:38.56
1
2
8
Gemme, Stephanie
Fort Myers
2:38.85
1
1
9
Barber, Mikayla
Wharton
2:40.34
1
10
Hayes, Kendall
Bloomingdale Sen
2:45.51
1
11
Crews, Jacylyn
Lake Highland Pr
2:47.72
1
12
Cook, Tori
Fort Myers
2:50.43
1
13
Schelm, Jamie
North Port
2:59.92
1
14
Shomberg, Amy
Fort Myers
3:00.04
1
15
Rodriguez, Ivangela
Lehigh Senior
3:00.34
1
16
Hersch, Gabi
Fort Myers
3:01.69
1
17
Hayes, Meghan
Bloomingdale Sen
3:04.44
1
18
Dowd, Olivia
Lehigh Senior
3:15.42
1
19
Hollowell, Gavriella
Bloomingdale Sen
3:22.06
1
20
Middleton, Alyssa
Chamberlain
3:38.74
1
Womens 1500m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Haegler, Marya
Ave Maria
4:37.70
1
10
2
nicolosi, Heather
Tampa
4:45.16
1
8
3
Hagan, Kelly
Tampa
4:54.36
1
6
4
McAuliffe, Courtney
Nova Southeaster
5:01.82
1
5
5
Scanlon, Ialoni
Tampa
5:02.96
1
4
6
Fonseca, Stephanie
Florida Tech
5:09.45
1
3
7
Reibach, Deborah
Webber Internati
5:09.88
1
2
8
Lones, Allison
Georgia College
5:10.74
1
1
9
Luttenschlager, Jessie
Tampa
5:11.87
1
10
Browne, Jillian
Saint Leo
5:15.60
1
11
Luther, Ashley
Valdosta State
5:20.32
1
12
Fisher, Shenequa
South Florida
5:28.91
1
13
Konstantinovic, Monique
South Florida
5:30.12
1
14
Davenport, Winter
South Florida
5:34.23
1
15
Rainbow, Brittany
Florida Tech
5:36.89
1
16
Ekstorm, Karissa
Georgia College
5:38.07
1
17
Gillezeau, Patricia
Tampa
5:43.25
1
18
Bynes, Andrea
Georgia College
5:46.20
1
19
Moss, Mariah
Saint Leo
5:50.73
1
Womens 1600m Freshman
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tedesco, Annie
Freedom (Tampa)
5:36.96
1
10
2
Schonder, Emily
Chamberlain
5:38.46
1
8
3
Hedstrom, Sophia
H B Plant
5:39.42
1
6
4
Montgomery, Anna
H B Plant
5:41.19
1
5
5
Ruffier, Lee Ann
Lake Highland Pr
5:53.23
1
4
6
Young, Danielle
Charlotte
5:53.55
1
3
7
Golicher, Kallie
Wharton
5:55.82
1
2
8
Melendi, Kourtney
Hillsborough
5:59.00
1
1
9
Stockton, Rachel
Lake Highland Pr
6:05.12
1
10
Theilig, Brianna
Newsome
6:06.66
1
11
Whitt, Emily
Newsome
6:11.58
1
12
Ferrara, Sophia
Fort Myers
6:11.89
1
13
Salerno, Amanda
Lake Highland Pr
6:26.51
1
14
Cardillo, Molly
Tampa Preparator
6:30.71
1
15
Pizzolato-Murray, Evelyn
Canterbury
6:35.18
1
16
wiley, tessa
North Port
6:35.38
1
17
Bronstein, Andrea
Tampa Preparator
6:50.59
1
18
McCarthy, Caline
Fort Myers
6:51.43
1
19
Demello, Brianna
Fort Myers
7:03.38
1
20
Carrell, Hunter
North Port
7:08.31
1
21
Monzon, Bianka
Lehigh Senior
7:19.46
1
Womens 1600m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Edwards, Emily
Canterbury
5:05.78
1
10
2
Petrik, Rachel
Fort Myers
5:12.38
1
8
3
Brooks, Amber
Unattached
5:13.06
1
6
4
Mccoy, Joanna
Unattached
5:16.37
1
5
5
Sanchez, Sophie
H B Plant
5:34.09
1
4
6
Lutton, Katherine
Hillsborough
5:34.74
1
3
7
Schonoff, Aubrey
Lake Highland Pr
5:38.29
1
2
8
Ritter, Abby
Wharton
5:42.35
1
1
9
DiGiacomo, Lauren
Lemon Bay
5:43.06
1
10
Vieta, Maggie
Lemon Bay
5:43.28
1
11
kissel, danielle
H B Plant
5:43.85
1
12
Lettiero, Chelsea
Wharton
5:45.17
1
13
Davis, Jordan
Charlotte
5:47.96
1
14
Clemmer, Eliana
Bloomingdale Sen
5:55.64
1
15
Golonka, Michelle
Lemon Bay
5:55.66
1
16
Smith, Ashley
Freedom (Tampa)
6:00.25
1
17
Payne, Emily
Unattached
6:00.63
1
18
Dominguez, Bianca
H B Plant
6:02.40
1
19
Linde, Amelia
Fort Myers
6:02.48
1
20
Pacho, Kendra
Wharton
6:07.96
1
21
Patel, Ami
Fort Myers
6:08.64
1
22
Cheatham, Miranda
Charlotte
6:11.69
1
23
Wiley, Samantha
Bloomingdale Sen
6:15.10
1
24
Churchman, Kendyl
H B Plant
6:21.11
1
25
Houston, Nina
Lake Highland Pr
6:21.60
1
26
Neumayer, Kelly
Lake Highland Pr
6:23.73
1
27
Borrego, Kalla
Charlotte
6:24.84
1
28
Quinn, Alexandria
Charlotte
6:26.55
1
29
Luc, Emily
Fort Myers
6:27.46
1
30
Hinckley, Elizabeth
Bloomingdale Sen
6:34.33
1
31
Hollar, Spenser
Tampa Preparator
6:37.06
1
32
Schettino, Alexandria
H B Plant
6:42.31
1
33
Schaub, Chloe
Charlotte
6:43.17
1
34
Carnes, Chelsea
Tampa Preparator
6:44.16
1
35
Simon, Ashley
Bloomingdale Sen
6:57.46
1
Womens 1600m Sophomore
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kauffman, Lisa
Bloomingdale Sen
5:49.18
1
10
2
Gemme, Stephanie
Fort Myers
5:50.59
1
8
3
Nied, Christa
Newsome
5:54.34
1
6
4
Crews, Jacylyn
Lake Highland Pr
5:59.21
1
5
5
Martinez, Aissa
Bloomingdale Sen
6:24.20
1
4
6
Rodriguez, Ivangela
Lehigh Senior
6:26.75
1
3
7
brudney, risa
Wharton
6:27.57
1
2
8
Shomberg, Amy
Fort Myers
6:30.04
1
1
9
Tran, Christine
Chamberlain
6:39.20
1
10
Silver, Natalie
Fort Myers
6:53.56
1
11
Thadani, Selina
Lake Highland Pr
6:55.30
1
12
Hersch, Gabi
Fort Myers
6:56.54
1
13
Dowd, Olivia
Lehigh Senior
7:09.70
1
14
Fulton, Cassidy
Bloomingdale Sen
7:49.81
1
Womens 3000m Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
nicolosi, Heather
Tampa
10:17.09
1
10
--
Petrick, Sarah
Running Center
10:25.85
1
2
Hampton, kaia
Tampa
10:31.10
1
8
3
Clarke, Nicole
Florida Tech
10:39.76
1
6
4
Obrien, Katie
Tampa
11:03.43
1
5
5
Smith, Hailey
Tampa
11:10.03
1
4
6
Helton, Jordanne
Valdosta State
11:12.48
1
3
--
Downs, Jenna Rae
Running Center
11:14.62
1
7
Reibach, Deborah
Webber Internati
11:32.33
1
2
8
Lucas, Stephanie
Webber Internati
11:36.64
1
1
9
Browne, Jillian
Saint Leo
11:38.28
1
10
Gardino, Ali
South Florida
12:09.05
1
11
Gordon, Suzi
Florida Tech
12:11.26
1
12
Passino, Ashton
Georgia College
12:16.45
1
13
Timmerman, Courtney
Georgia College
12:41.13
1
14
Fernandez, Audryanna
Florida Tech
12:43.47
1
15
Jones, Jessica
Florida College
12:45.88
1
16
Brittany, Reinard
Florida Tech
12:56.27
1
17
Ortman, Sarah
Georgia College
13:08.44
1
18
Mcane, Madeline
Georgia College
13:22.34
1
19
Magee, Dori
Florida Tech
13:25.69
1
Womens 3200m HS
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mccoy, Joanna
Unattached
11:23.67
1
10
2
Snyder, Claire
Tampa Preparator
11:59.36
1
8
3
Humbert, Chelsea
Unattached
12:50.48
1
6
4
Edwards, Janna
Bloomingdale Sen
13:09.87
1
5
5
Cheatham, Miranda
Charlotte
13:54.90
1
4
6
Damioli, Deanna
Lemon Bay
13:59.28
1
3
7
Quinn, Alexandria
Charlotte
14:12.21
1
2
Womens 400m Hurdles Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jackson, Deloria
South Florida
1:08.56
1
10
2
Mendes, Barbara
Webber Internati
1:11.97
1
8
3
Jean Baptiste, Katheana
Webber Internati
1:15.95
1
6
--
Mayers, Fullon
Webber Internati
DNF
1
Womens 4x100m Relay Colleges
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Florida Tech
54.68
1
10
2
Relay Team
Tampa
59.46
1
8
Womens 4x400m Relay Colleges
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Webber Internati
4:08.27
1
10
2
Relay Team
Tampa
4:29.65
1
8
3
Relay Team
Saint Leo
4:38.95
1
6
Womens 4x400m Relay HS
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Fort Myers
4:13.67
1
Womens Distance Medley HS
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Griffith
,
Watson
,
Kocher
,
Ritter
Wharton
13:05.03
1
10
2
Murbach
,
Schonoff
,
Stockton
,
Deery
Lake Highland Pr
13:57.72
1
8
3
Cudjoe
,
Russo
,
Davis
,
Petrik
Fort Myers
14:41.00
1
6
Womens Shot Put Colleges
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Warren, Atasha
Unattached
44-06.00
(13.56m)
1
10
2
Livingston, Iesha
Webber Internati
21-08.75
(6.62m)
1
8
3
Bessette, Amenda
Florida Tech
20-00.75
(6.12m)
1
6
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#university
#tampa
#distance
#carnival
More news
2011 Results - Wally Keller Invitational
520 shares:
Tampa Outdoor Invitational
,
Armwood High School Track & Field and Cross Country - Seffner, Florida
,
Ave Maria University Track and Field and Cross Country - Ave Maria, Florida
,
Berkeley Preparatory School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Lehigh Senior High School Track & Field and Cross Country - Lehigh Acres, Florida
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
9
30
2014
6
5
2013
10
12
2012
3
8
2011
14
7
2010
2
Show 3 more
Hashtags
#university
#tampa
#distance
#carnival
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!